Happy Bees-Balaton mini Méhészet
A MÉHVIASZ
A méhviasz:
A méhviasz a fiatal méhek váladékterméke, melyet a lépek építéséhez használnak fel. A fiatal dolgozók virágport fogyasztva állítják elő, és a potrohuk hasi oldalán lévő viaszmirigyből választják ki apró pelyhek formájában. A méhviasz a kiválasztódáskor teljesen áttetsző, majd miután a méhek rágással képlékennyé teszik, fehér színű lesz. Az általunk is ismert sárgás színét a pollenekben található olajoktól és a propolisztól kapja. A szorgos kis méhek a méhviaszból lépeket építenek, itt nevelkedik a fiasítás és ide gyűjtik a polleneket és a nektárt, amiből mézet készítenek. A lép jellegzetes hatszögletű sejtekből áll, amit bátran nevezhetünk a természet csodájának. Egyrészt a szabályos hatszögletű szerkezet nagy stabilitást ad a lépnek, de nem ez az egyetlen érdekesség. Egy adott kerülethez az összes forma közül - ami lefedi a síkot - a hatszöglethez tartozik a legnagyobb terület. Lefordítva a méheknek a lehető legkevesebbet kell dolgozniuk a sejtfal felépítésénél, de a legtöbb mézet tudják benne tárolni.
A méhviasz tulajdonságai:
# Rugalmas
# Vízlepergető
# Sárgás - barnás színű
# Zsíroldó szerekben oldódik
# Zsírokkal, olajokkal elegyedik
# Olvadáspontja 62-64 C
# Filmképző hatású
# Emulziókban stabilizáló hatású
A méhviasz felhasználása:
# Fegyverhasználat (lőszerbevonat) # Gépkocsi fényesítés # Nyomdafesték # Rágógumi # Indigó # Borotvaszappan # Injekció (régen) # Pecsétek készítése # Sajtok bevonása # Növényi metszések felületének kezelése
A méhviasz gyertya jótékony hatása:
A méhviasz az egyetlen olyan gyertya, ami tisztítja a levegőt, hisz égetése során negatív ionok szabadulnak fel, melyek megkötik a port, a baktériumokat és az allergén anyagokat a levegőben. # A tiszta méhviasz gyertya teljes egészében természetes összetevőkből áll. # Mivel a méhviasz olvadáspontja magas, lassan ég, tovább tart. # A méznek és a propolisznak köszönhetően hozzáadott illatanyag nélkül is kellemes illatot áraszt. # A méhviasz gyertya lángja melegebb, sárgásabb színű, mint a többi gyertyáé. # Sokszor más viasszal keverik, főleg parafinnal, de ezzel a méhviasz gyertya elveszíti az eddig felsorolt jótékony hatását.